Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
Tylko elastyczne firmy będą miały szansę w szybko zmieniającym się świecie - Bluevine Consulting

Tylko elastyczne firmy będą miały szansę w szybko zmieniającym się świecie

Tylko elastyczne firmy będą miały szansę w szybko zmieniającym się świecie

Kinnarps – firma skupiona na rozwiązaniach do przestrzeni biurowej, dołączyła do partnerów konferencji „Drugie Życie Budynków. Polska i CEE” Z Martą Zięba, Dealer Managerem w regionie CEE rozmawiamy o nowoczesny podejściu do projektowania przestrzeni biurowej.

Współpracujecie Państwo z grupą ekspertów z dziedziny architektury, projektowania, technologii i innowacji. Jakie tendencje będą miały największy wpływ na przestrzeń biurową i naszą codzienną pracę?

Przede wszystkim różnorodność. Firmy muszą nauczyć się radzić sobie z różnorodnymi potrzebami pracowników, rynku, środowiska, w którym funkcjonują. Tylko elastyczne firmy będą miały szansę w szybko zmieniającym się świecie.

Ważną kwestią jest umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin. Dziś, kiedy klienci i pracownicy pochodzą z różnych krajów i obszarów kulturowych, urządzanie biura to już nie tylko kwestia ustawienia mebli. Projektowanie przestrzeni biurowej to złożony proces zawierający w sobie elementy statystyki, psychologii, ergonomii, zarządzania zmianą, zarządzania energią…

Dlatego też trzeba umieć przyznać przed samym sobą, że nie jesteśmy w stanie znać się na wszystkim. Współpraca z ekspertami zewnętrznymi i umiejętność korzystania z ich wiedzy będą kolejnymi kluczowymi trendami w dziedzinie projektowania biur.

Jak projektować miejsca pracy, by spełniały potrzeby wielu ludzi?

Należy zacząć od spojrzenia na swoich pracowników jak na wewnętrznych klientów, którzy na co dzień korzystają z przestrzeni naszego biura. Warto przyjrzeć się jakie grupy docelowe będą pracować w naszym biurze i jakie są ich potrzeby. Tylko wtedy można stworzyć dla nich „ofertę na miarę”. Najważniejsze jest jednak to, by proces projektowania nie ograniczał się tylko do kilku osób decyzyjnych, ale angażował interesariuszy na wszystkich szczeblach organizacji. Współpraca i współtworzenie – to słowa klucze dla udanego procesu projektowania.

Czy można tak urządzić biuro, by zwiększyć wydajność pracy?

Absolutnie jest to możliwe. To jedno z głównych zadań środowiska pracy — wspierać działania, które są w nim realizowane. Podobnie jak dom, biblioteka publiczna, centrum fitness lub restauracja ma na celu wspieranie działań, które mają w nich miejsce. Niezbędnym krokiem w kierunku zwiększenia wydajności pracy jest zbadanie, jakie rodzaje aktywności wykonują osoby zatrudnione w firmie, na jakich czynnościach polega ich praca. Dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie przestrzeni, która pozwoli na efektywne wykonywanie codziennych zadań.

Czy coraz większa popularność miejsc co-workingowych i mikrobiur wymusza zmianę podejścia do projektowania?

Co-working i mikrobiura są zjawiskiem wskazującym na to, że zarówno kultura pracy, sama praca, technologia, jak i nasze przyzwyczajenia zmieniają się i ewoluują. Zmienia się nie tylko struktura firm, ale też ich potrzeby. Rynek pracy coraz częściej koncentruje się wokół konkretnych projektów, a nie miejsc pracy. Powoływane są interdyscyplinarne zespoły, które rzadko spotykają się w realnym świecie. Oczywiście, że to wymusi zmiany w dziedzinie projektowania biur. Nie sądzę jednak, że tradycyjne biura zupełnie znikną. Natomiast na pewno będzie w nich więcej współdzielenia przestrzeni, a za to mniej stanowisk pracy przypisanych do konkretnych osób. Projektowanie biur będzie w większym stopniu oparte na poznawaniu potrzeb poszczególnych ludzi i grup pracowników – to wydaje się nieuniknione.

Nadchodzące wydarzenia/konferencje