Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
Rewitalizacje, które kształtują współczesny Kijów - Bluevine Consulting

Rewitalizacje, które kształtują współczesny Kijów

Rewitalizacje, które kształtują współczesny Kijów

Kijów jako postsowieckie miasto posiada na swoim terenie wiele byłych fabryk i zakładów produkcyjnych. Władze miasta, prywatni właściciele obiektów oraz inwestorzy dostrzegają w nich ogromny potencjał, nie tylko jako obiektów przeznaczonych do rewitalizacji i nadania im nowych funkcji, ale także jako budynków i całych kompleksów, które mogą znacząco wpłynąć na tkankę miejska i zmienić jakość życia mieszkańców. Prezentujemy najciekawsze przykłady rewitalizacji, które kształtują współczesny Kijów!

National Expocenter of Ukraine ( dawniej Wystawa Osiągnięć Narodowej Gospodarki Ukraińskiej SRR)  to kompleks wystawienniczy powstały w czasach radzieckich. Składa się na niego teren państwowy o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych ze 180 budynkami ( z czego 20 to budowle zabytkowe). W 2014 roku rozpoczęto rewitalizację tego obszaru – większość nieruchomości przeszła w ręce prywatnych właścicieli, a mieszkańcy zyskali wielofunkcyjną przestrzeń, animującą nie tylko lokalną społeczność, ale także promującą Ukrainę!

Obecnie National Expocenter of Ukraine jest największą instytucją wystawienniczą na Ukrainie. Organizuje krajowe i międzynarodowe wystawy i targi, a dzięki stałym pawilonom tematycznym jest centrum promującym krajowe osiągnięcia w dziedzinach gospodarki, nauki i technologii. Oprócz tego, usytuowana wokół lasu przestrzeń pełni funkcję kulturotwórczą i rozrywkową – na jej terenie znajdują się ogrody, aleje spacerowe, liczne kawiarnie i restauracje, a przez cały rok organizowane są targi, festiwale, koncerty i wydarzenia kulturalne. Nic dziwnego, że rocznie National Expocenter of Ukraine odwiedzane jest rocznie przez blisko 4 miliony turystów!

Pierwszy na Ukrainie Park Innowacji Unit City powstał na terenie kompleksu byłej fabryki motocykli. Zakupionym przez prywatnego inwestora budynkom, zajmującym w sumie powierzchnię blisko 25 ha, nie tylko nadano nowe funkcje, ale także stworzono wokół nich unikatowy ekosystem wspierający innowacyjność.

Unit City składa się z kampusu biznesowego i przestrzeni coworkingowych, laboratoriów ( w tym przeznaczonych do prototypowania, VR/AR oraz Blockchain Lab) i przestrzeni społecznej ( tereny rekreacyjne, kompleks sportowy, sale konferencyjne, restauracje i kawiarnie). Inwestorzy mają w planach także stworzenie część mieszkaniowej i infrastruktury, która pozwoli mieszkańcom żyć i pracować w jednym miejscu. Misją Unit City jest tworzenie innowacyjnego środowiska i twórczej atmosfery dla pracy i życia w celu rozwoju nowych technologii i przedsiębiorczości.

ART Zavod Platforma to niezwykle miejsce, powstałe na terenie byłej szwalni. W 2001 roku nowy właściciel obiektu stworzył na jego terenie plac targowy, a w 2015 po rewitalizacji budynków powstał „Intellectual campus” – największy kulturalny i kreatywny klaster na Ukrainie połączony w ekosystem, mający poprzez wspieranie kreatywności przyczyniać się do powstawania innowacji zmieniających świat. Dzięki kompleksowej infrastrukturze na którą składają się budynki biurowe, część rekreacyjna i sportowa, restauracje i kawiarnie, park, przestrzeń eventowa, wystawiennicza i handlowa cały teren ART Zavod Platforma łączy przedsiębiorczość, sztukę, wydarzenia edukacyjne, coworking i inspirujące środowisko.

Co ważne, władze Kijowa postrzegają rewitalizację kwartałów miejskich przez prywatnych inwestorów jako szansę rozwoju dla miasta, uznając ją za wartość dodaną. Doceniają możliwości kreowania nowych miejsc prac, przyciągania biznesu i turystów a także funkcję kulturotwórczą, poprawiającą jakość życia mieszkańców.

Nadchodzące wydarzenia/konferencje