Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
Polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla inwestorów - Bluevine Consulting

Polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla inwestorów

Polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla inwestorów

Dynamiczne zmiany zachodzące na rynku magazynowo – produkcyjnym, wymagają nowego podejścia. O przyszłości logistyki, rozmawiamy z Monika Dudą – Head of Industrial & Logistics Agency, M4 Real Estate, partnerem i prelegentką konferencji „ Logistyka i Produkcja. Future 2 to 5”, która odbędzie się już 19 września w Sopocie!

Doradzacie Państwo w sprzedaży jak również w wynajmie nieruchomości przemysłowych i logistycznych. Jakiego typu powierzchni poszukują Państwa klienci na trójmiejskim rynku?

W Trójmieście prowadziliśmy z reguły mniejsze projekty najmu – najczęściej od 2 do 10 tys. metrów kwadratowych. W porównaniu z Polską Centralną czy Śląskiem to zdecydowanie mniejszy rynek, ze względu na geografię i specyficzny profil gospodarczy regionu. Powstają tutaj np. firmy informatyczne czy usługowe, które nie mają zapotrzebowania na fizyczne budynki, środki produkcji i dystrybucji a raczej nowoczesne przestrzenie biurowe.

Trójmiasto to ważne miejsce na eventowej i rekreacyjnej mapie Polski. Czy Pani zdaniem może odgrywać równie istotną rolę w produkcji i logistyce?

Tak, Trójmiasto ze względu na geografię zawsze odgrywało rolę „gate-u” – bramy, przez którą odbywa się handel drogą morską. Dlatego rozwój portów morskich w Gdyni i Gdańsku, włączając w to dynamiczny rozwój terminali kontenerowych, ma zasadnicze znaczenie determinujące rozwój infrastruktury towarzyszącej.
Trójmiasto dużo zyska, gdy powstanie droga ekspresowa między Szczecinem a Trójmiastem. To ważne, bo klienci decydują się na te lokalizacje, gdzie jest dobra infrastruktura drogowa.
Rejon Trójmiasta to także ogromny potencjał demograficzny – w samym Gdańsku, Gdyni i Sopocie mieszka ponad 700 tys. osób, a całe województwo to ponad 2 mln ludzi. Jednak charakter inwestycji przemysłowych powstających w tym regionie ściśle związany jest z gospodarką morską i transportem morskim.
Dodatkowo, poprzez zachęty podatkowe ciekawą ofertę tworzy Pomorska Strefa Przemysłowa, ściągając inwestorów do Chojnic, Kwidzynia, Starogardu Gdańskiego.

Polska jest obecnie numerem jeden w Europie Środkowej jeśli chodzi o przyrost powierzchni magazynowych przy równoczesnym dużym na nie popycie. Z czego wynika atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych?

Rzeczywiście, co roku przybywa coraz więcej nowej powierzchni produkcyjno –magazynowej przy jednoczesnym bardzo wysokim współczynniku jej wykorzystania (pustostany to tylko ok. 5%). Polski rynek nieruchomości jest atrakcyjny dla inwestorów, ze względu na dużą płynność i szybki wzrost.
Bardzo dużo projektów wiąże się z napływem do Polski inwestycji w logistykę związaną z e-commerce i lekką produkcją. Inwestorów przyciąga doskonałe położenie Polski w regionie, predystynujące do miejsca lidera na mapie Europy Środkowej w tym obszarze, znacząco polepszająca się infrastruktura drogowa, wciąż stosunkowo niskie płace (wciąż 3-krotnie niższe niż w Europie Zach.) przy wysokim poziomie kadr pracowniczych, wysoki poziom ogólnej kultury i etosu pracy w Polsce. Nie brakuje wciąż dobrze zlokalizowanych, atrakcyjnych inwestycyjnie terenów.

Nadchodzi czwarta rewolucja przemysłowa. Czy można wyobrazić sobie jak będzie wyglądał magazyn przyszłości ?

W długiej perspektywie położenie geograficzne Polski nadal decydować będzie o jej atrakcyjności dla inwestycji logistycznych. Jednak w obliczu rewolucji przemysłowej pod nazwą Industry 4.0, coraz ważniejsza będzie systemowa transformacja jakości zasobów ludzkich. Łańcuchy logistyczne muszą stawać się coraz bardziej responsywne, by przedsiębiorstwa mogły stawić czoła rosnącym wymaganiom klientów. Analiza dużych ilości danych (Big Data), identyfikowanie trendów w popycie i zaopatrzeniu, prognozowanie oparte o ekstrapolowane wzorce zachowań rynku stają się bronią w rywalizowaniu o wiodącą pozycję na rynku. W przełożeniu na fizyczne inwestycje – widzimy już przykład – pojawia się nowy trend tzw. inner logistic. Magazyny zlokalizowane jak najbliżej rynku docelowego, często w obrębie aglomeracji miejskiej.

Jak długo zajmuje się Pani obrotem nieruchomościami przemysłowymi?
Ponad 12 lat jestem związana z logistyką. Praca w sektorze 3PL dała mi możliwość zarządzania działami operacyjnymi w międzynarodowych firmach logistycznych (Kuehne+Nagel, ID Logistics) a także prowadzenia dużych projektów logistycznych dla międzynarodowych korporacji, takich jak Ikea, Carrefour, P&G. Nieruchomości przemysłowe to logiczna konsekwencja tej drogi zawodowej.

Odnoszę wrażenie, że praca to dla Pani w dużej mierze pasja. Mam rację?
Praca daje mi możliwość uczestniczenia w działaniach zespołowych, inicjowania nowych projektów, rozwijania biznesu, poznawania nowych, ciekawych ludzi. Wszystkie te elementy napędzają moje działanie. Bardzo motywuje mnie dynamizm branży, kontakt z klientami. Moje wcześniejsze doświadczenia zawodowe w logistyce pomagają mi bardzo w rozumieniu potrzeb naszych klientów a realizowane w ten sposób projekty dają dużo satysfakcji.

Nadchodzące wydarzenia/konferencje