– Cele przyjęte przez organizatorów programu nowych studiów są zbieżne z celami miasta – mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Od lat wdrażamy w Łodzi programy rewitalizacyjne, które mają ożywić tkankę miejską. A teraz będziemy także kształcić fachowców – dodawała.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Antoni Różalski podkreślił, że w rewitalizacji wyjątkowo ważny jest jej aspekt społeczny. – Istotna jest nie tylko infrastruktura ale też to, by znajdować kompleksowe rozwiązania, które sprawą, że życie mieszkańców obszarów rewitalizowanych stanie się lepsze – przekonywał. Prof. Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej.

Dodał, że podpisanie umowy o wspólnym prowadzeniu studiów przez łódzkie uczelnie to dobry moment dla miasta. – Konsolidacja celów, jaka towarzyszy nowo powstałemu kierunkowi to jeden z ważnych współcześnie trendów. Ważne jest zacieśnianie współpracy między uczelniami a przedstawicielami praktyki gospodarczej – wyjaśniał.

Jednostką wiodącą nowego kierunku studiów będzie Wydział Architektury i Budownictwa PŁ a ze strony UŁ opiekę nad nowym kierunkiem studiów sprawować będzie Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny. W programie kierunku Rewitalizacja Miast znalazły się łącznie 62 przedmioty, obowiązkowe i wybieralne. Zajęcia będą prowadzić zarówno wykładowcy Politechniki, jak Uniwersytetu. Absolwenci otrzymają wspólny dyplom, sygnowany przez obie łódzkie uczelnie.”