Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
"Koncentrujemy się również na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu" - Bluevine Consulting

„Koncentrujemy się również na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu”

„Koncentrujemy się również na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu”

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest gospodarzem wydarzenia z cyklu „ Logistyka i Produkcja. Future 2 to 5”na którym spotkamy się już pojutrze w Sopocie. Dlatego zapytaliśmy Pawła Lulewicza, Prezesa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o oczekiwania inwestorów i o to, w jaki sposób wspierają innowacyjność w regionie.

Jako szef Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej spotyka się Pan z potencjalnymi inwestorami. Jakie są ich oczekiwania?

Inwestorzy oczekują przede wszystkim stabilnych warunków rozwoju, profesjonalnej i sprawnej obsługi. Dlatego postrzegamy swoją rolę jako regionalnego centrum obsługi inwestorów i  koordynatorem udzielania pomocy publicznej,   z kompleksową wiedzą na temat terenów inwestycyjnych na swoich obszarach. Jesteśmy czymś w rodzaju one stop shop, do których przedsiębiorcy mogą się zwrócić na każdym etapie inwestycji. Jednym z kluczowych naszych zadań spółki jest   pomoc przedsiębiorcom w realizacji ich projektów, a także wsparcie o charakterze konsultacyjno-doradczym. Stale rozwijamy ofertę inwestycyjną i poszerzamy katalog usług oferowanych inwestorom. Wspomagamy zainteresowanych inwestorów, przydzielając im indywidualnego opiekuna, który sprawdza z przedsiębiorcą, czy spełnia on wymagane dla uzyskania ulgi podatkowej kryteria.

Duże przedsiębiorstwa czy młode innowacyjne polskie firmy. Kto może głównie liczyć na Państwa wsparcie?

Naszym zadaniem jest tworzenie atrakcyjnych warunków inwestycyjnych dla wszystkich przedsiębiorców i każdy jest dla nas ważny i cenny. Oczywiste jest, że duża firma to większa skala inwestycji i więcej nowych miejsce pracy, co przekłada się potem na rozwój i konkurencyjność regionu.  Ale koncentrujemy się również na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Choćby przez takie działania, jak nasze programy akceleracyjne, np. Space3ac Intermodal Transportation dla startupów, których ideą jest kojarzenie małych firm z dużymi. Efektem tych działań są zaprojektowane przez ponad 20 startupów i wdrażane konkretne rozwiązania dla 11 dużych przedsiębiorstw, m.in. dla  Orange, LOTOS, PZU Lab, Portów w Gdańsku i Gdyni.  Stwarzamy  więc warunki i przestrzeń,  w której spotykają się dwa światy biznesowe: dużych, doświadczonych firm z potencjałem młodych, dynamicznych startupów. Dla startupów to otwarcie drzwi do poważnego biznesu. Samodzielne dotarcie do dużej korporacji, która ma procedury, ścieżkę zamówień jest dużym wyzwaniem. My pomagamy im skrócić dystans, zaistnieć na rynku dużych klientów.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna skończyła 21 lat. Która spośród Państwa działalności  jest obecnie priorytetowa?

Nieustannie najważniejszym naszym celem jest tworzenie najlepszych z możliwych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, prowadzenie działań na rzecz napływu nowych inwestycji i ich rozwoju, a co za tym idzie poprawy klimatu inwestycyjnego Polski, zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.  Oczywiście każdy czas ma swoje priorytety. Dzisiaj wskazałbym na trzy z nich. Pierwszy z nich to kontynuacja naszego projektu Strefa w każdej gminie, będącego efektem nowej ustawy o wspieraniu nowych inwestycji i możliwości otrzymania pomocy publicznej. Jej założenie polega na tym, że obecnie cała Polska jest jedną specjalną strefą ekonomiczną. Nowe przepisy zniosły granice stref, co stwarza szanse na rozwój małych i średnich firm. Na spotkaniach samorządami i przedsiębiorcami w gminach prezentujemy i wyjaśniamy najważniejsze założenia ustawy. Przedsiębiorcom, którzy do tej pory nie korzystali albo nie znali narzędzia strefowego,  pokazujemy, że „nowa” strefa to przede wszystkim wsparcie dla mikro-, małych i średnich firm, że nie trzeba kupować dużej powierzchni ani budować ogromnego zakładu, aby otrzymać ulgę podatkową. Kolejnym priorytetem jest rewitalizacja naszych terenów postoczniowych na Wyspie Ostrów.  Rozpoczęliśmy prace modernizacyjne najbardziej cennych aktywów, czyli tych, które mają dostęp do nabrzeży i wody i  umożliwią  produkcję stoczniową. W porozumieniu z Agencją Rozwoju Przemysłu realizujemy projekt aktywizacji tych terenów. Naszym celem  jest  przystosowanie ich do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe. Rozmawiamy jednocześnie z biznesem, aby przygotować ten teren w taki sposób, aby stał się on atrakcyjny inwestycyjnie dla firm, głównie z branży stoczniowej, ale nie tylko. Stawiamy również na rozwój  innowacyjnej gospodarki i przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii i transferu wiedzy z uczelni do przemysłu.  Cel ten realizowany jest w zarządzanym przez naszą Strefę Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Nadchodzące wydarzenia/konferencje