Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
Biura z klimatem - Bluevine Consulting

Biura z klimatem

Biura z klimatem

Całkowity zasób powierzchni biurowej w 5 największych miastach w Polsce wynosił w III kwartale 2017 r. ponad 8,2 mln m˛. Sukcesywnie od niedawna rośnie w tym sektorze udział biur zlokalizowanych w budynkach zabytkowych, pofabrycznych oraz centrach biznesu zlokalizowanych na obszarach zrewitalizowanych. Według analiz Cushman & Wakefield (C&W) przoduje Warszawa: w stolicy funkcjonuje już ponad 133 tys. m2 biur z zabytkową „duszą”, a w planach jest kolejne ponad 210 tys. m. Największym dotychczas zrealizowanym, i z powodzeniem działającym, odrestaurowanym budynkiem zabytkowym, który pełni funkcję biurową jest Pałac Jabłkowskich. Kolejne ciekawe realizacje w stolicy, w których przewidziano funkcje biurowe są w trakcie prac m.in. praski Koneser, Elektrownia Powiśle, ArtNorblin, czy Europejski Office (część biurowa w ramach rewitalizacji hotelu, blisko 7 tys. m˛ powierzchni klasy A+). Przyjęte przez C&W analizy określające rewitalizowanego rynku biurowego obejmują zarówno kompleksy obszarowe, ale też pojedyncze budynki będące np. pod ochroną konserwatora zabytków. Choć w Warszawie takich projektów powstaje najwięcej, to w ogólnej puli powierzchni biurowych powierzchnie te stanowią jedynie 4%.

Na drugim końcu w tej skali znajduje się Łódź – głównie ze względu na swoją przemysłową historię – w której biura na zrewitalizowanych obszarach lub zabytkowych nieruchomościach stanowią aż 24% ogólnie istniejącej powierzchni biurowej, czyli ponad 95 tys. m˛. Ten wysoki wskaźnik jak podkreśla C&W wynika jednak z faktu, iż w analizie ujęte zostały także nowe inwestycje, ale zlokalizowane na terenie Nowego Centrum Łodzi – czyli obszaru, który przechodzi procesy rewitalizacyjne. W Łodzi biura w budynkach, które zyskują drugie życie są ciągle w budowie – powstaje ich obecnie niewiele mniej niż w Warszawie – ponad 80 tys. m˛ Do największych projektów, w których dostępne będzie powierzchnie biurowe zaliczyć można m.in. Monopolis i OFF Piotrkowska.

Relatywnie niski poziom zrewitalizowanych projektów biurowych zlokalizowanych jest w Krakowie, co wynika z faktu iż większości projektów biurowych budowana jest poza historycznym centrum miasta. Całkowita powierzchnia biurowa w zrewitalizowanych projektach wynosi ok. 55 tys. m˛, z czego jednym z najciekawszych projektów opartych na historii jest odrestaurowany kompleks dawnego Browaru Lubicz wraz z Pałacem Goetzów, zlokalizowany nieopodal Starego Miasta.

źródło: raport Rewitalizacje i modernizacje w Polsce

Nadchodzące wydarzenia/konferencje