Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
BARR oferuje wsparcie dla nowych inwestorów - Bluevine Consulting

BARR oferuje wsparcie dla nowych inwestorów

BARR oferuje wsparcie dla nowych inwestorów

Bydgoszcz to idealne miasto do życia pracy i inwestowania. Wywiad z Panią Edytą Wiwatowską, Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Jakie główne wyzwania stoją przed miastem w perspektywie najbliższych 2 czy 5 lat?

Miasto chce aktywnie wykorzystać wszelkie szanse związane z rozbudową sieci dróg ekspresowych w regionie, w tym bardzo ważną dla Bydgoszczy trasę S5, umożliwiającą płynny transport towarów z portów w Gdyni i Gdańsku przez Bydgoszcz, na południe i zachód Europy. W tym celu już realizowane są inwestycje miejskie umożliwiające sprawną komunikację z poszczególnych dzielnic Bydgoszczy do węzłów drogowych wzdłuż trasy S5, która będzie jednocześnie obwodnicą miasta dla ruchu tranzytowego. Dodatkowo, w gotowości pozostaje ponad 150ha terenów inwestycyjnych, przygotowanych pod względem planistycznym i infrastrukturalnym pod lokalizację nowych projektów, a Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego kontynuuje szeroko zakrojone działania promocyjne poprzez udział w targach, konferencjach oraz bezpośrednie rozmowy z potencjalnymi inwestorami, w celu skomercjalizowania niewykorzystanych jeszcze terenów. Nie bez znaczenia pozostaje również wyzwanie w postaci dostępności kadry pracowniczej, natomiast atut w postaci zaplecza dużego miasta oraz 1 mln osób w promieniu 50km od Bydgoszczy, pozwala z optymizmem postrzegać nasze miasto w perspektywie inwestycji wymagających nawet kilkaset nowych miejsc pracy.

Od kilku lat Bydgoszcz intensywnie zabiega o nowych inwestorów z branży logistyki i produkcji. Jacy nowi gracze pojawili się na bydgoskim rynku w ostatnim czasie?

Do największych inwestycji w tej branży bez wątpienia należą dwa projekty w centra dystrybucyjne firm Kaufland i Carrefour, które w ostatnim czasie zdecydowały o lokalizacji swych operacji właśnie w naszym mieście – wcześniej podobną decyzję podjął Lidl. Nie zwalnia również branża produkcyjna, w zeszłym roku firma z branży spożywczej – Frosta, zainwestowała w budowę jednej z najnowocześniejszych hal produkcyjnych w Europie. Swoje inwestycje realizowali również MMP Neupack – lider w produkcji opakowań tekturowych oraz SPX Flow – amerykański koncern specjalizujący się w produkcji maszyn i urządzeń dla sektora spożywczego.  Obecnie duża inwestycja w centrum R&D prowadzona jest przez firmę TELE-FONIKA Kable w Bydgoszczy. Bydgoszcz to także zagłębie firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i produkcji narzędzi, czego potwierdzeniem są chociażby zainicjowane przez sektor i cieszące się ogromnym zainteresowaniem firm z całej Europy targi „Innoform”, których druga edycja miała miejsce w kwietniu bieżącego roku. Doskonale rozwija się też branża elektroniczna z takimi firmami jak iQor czy TE Connectivity oraz sektor nowoczesnych usług dla biznesu, w którym oprócz globalnych korporacji typu Atos czy Nokia – ciągle zwiększających zakres swych operacji, prężnie rozwijają się też nowe firmy  jak Cognifide, Meelogic czy Sii, które w tym roku rozpoczęły swoją działalność w Bydgoszczy.

Jaką rolę odegrała w procesie ich pozyskania Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego?

BARR oferuje wsparcie dla nowych inwestorów, jak i projektów reinwestycyjnych na każdym etapie procesu, począwszy od prezentacji dostępnych terenów i analizy potencjału społeczno-gospodarczego miasta, przez wsparcie w procesie nabycia gruntów, uzyskania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń administracyjnych dla realizacji inwestycji, aż po proces rekrutacji pracowników i promocji inwestora wśród lokalnej społeczności. Staramy się pozostać partnerem dla naszych inwestorów we wszystkich wyzwaniach związanych z realizacją ich projektów i kontynuujemy tą współpracę również na etapie bieżącej działalności biznesowej. Przy projektach reinwestycyjnych, w szczególności tych związanych z procesem budowlanym, ułatwiamy kontakt z jednostkami administracyjnymi, skracając często czas trwania procesu – co jest szczególnie cenione przez naszych Inwestorów.

Cieszy fakt, że wielu z obecnych na bydgoskim rynku deweloperów zamierza rozbudowywać swoje projekty. Czym Pani zdaniem podyktowane są ich decyzje?

Dalsze plany rozwojowe naszych inwestorów dowodzą tylko o słuszności podjętych wcześniej decyzji inwestycyjnych i atrakcyjności miasta, które zapewnia należyte warunki rozwoju. Dynamiczny rozwój branży nowoczesnych usług dla biznesu stanowi główną przesłankę dla realizacji w mieście kolejnych inwestycji biurowych. W planach deweloperów pozostaje budowa ponad 60 tys. m2 nowoczesnych powierzchni biurowych, które zasilą obecną podaż stanowiącą blisko 90 tys. m2. Swoje plany rozwojowe deklarują również deweloperzy powierzchni magazynowo – produkcyjnych. We wrześniu pozwolenie na budowę odebrała Waimea, która planuje realizację 90 tys. m2 w ramach Waimea Logistic Park Bydgoszcz. Kolejne projekty zapowiada również Panattoni Europe, który w Bydgoszczy zrealizował już inwestycje o łącznej powierzchni ponad 120 tys. m2. W porównaniu do innych dużych aglomeracji, Bydgoszcz wciąż reprezentuje niewykorzystany potencjał, co w perspektywie rozbudowywanej infrastruktury daje pozytywne perspektywy na najbliższą przyszłość.

Czy miasto posiada zachęty inwestycyjne, którymi dodatkowo zachęca do lokowania kapitału?

Największym wyzwaniem stojącym obecnie przed naszymi inwestorami jest zadanie związane z pozyskaniem w odpowiedniej ilości kadry pracowniczej. Rynek bardzo mocno przesunął się na korzyść pracownika, przez co inwestorzy szukają lokalizacji gdzie problemy związane z rotacją i nieustanną inflacją płacową nie będą aż tak dotkliwe, jak w głównych aglomeracjach w Polsce. Bydgoszcz niewątpliwie wciąż jest taką lokalizacją i to w obecnych warunkach stanowi najlepszą zachętę inwestycyjną. Niemniej miasto oferuje szereg udogodnień, chociażby w formie zwolnień z podatku od nieruchomości dla inwestorów tworzących nowe miejsca pracy lub inwestujących w nowoczesną infrastrukturę biurową i konferencyjną. Dodatkowo nasi inwestorzy korzystają z zachęt i grantów rządowych dostępnych za pośrednictwem specjalnych stref ekonomicznych czy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Pani Prezes, co poleciłaby Pani do zobaczenia w Bydgoszczy, albo dlaczego warto odwiedzić Bydgoszcz?

Jestem rodowitą Bydgoszczanką i na co dzień obserwuję jak to miasto się zmienia, rozwija i w pełni umożliwia realizację zawodowych i pozazawodowych pasji. Jest pełne zieleni i ciekawych miejsc zachwycających swoją oryginalnością.

Jednym z piękniejszych zakątków Bydgoszczy, jest Wyspa Młyńska zwana Sercem Miasta. Kojarzy się z Amsterdamem, nazywana jest też „Bydgoską Wenecją”. Ze względu na liczne nabrzeża, kaskady i tereny zielone jest ulubionym miejsce spacerów wielu bydgoszczan i przyjezdnych.

Bydgoska opera jest jedną z największych w kraju, a filharmonia z doskonałą akustyką swojej sali zaliczana jest do najlepszych w całej Europie. Bydgoszcz to także kultura teatralna, odbywa się tu corocznie jedyny w Polsce Festiwal Prapremier. Miłośnikom malarstwa, grafiki, fotografii i ciekawych eksponatów polecam bydgoskie muzea i galerie, w tym jedyne w Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu😊 oraz Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O.

Bydgoszcz to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Bydgoszcz posiada znakomite warunki dla rozwoju sportu. Dzięki korzystnemu położeniu wśród cieków wodnych: Brdy, Wisły i Kanału Bydgoskiego, głęboko zakorzenionym tradycjom sportowym, a także infrastrukturze sportowej, stało się miastem ludzi aktywnych. Liczne imprezy kulturalne i sportowe takie jak, m.in.: Bydgoski Festiwal Operowy, Europejski Festiwal Lekkoatletyczny , „Ster na Bydgoszcz” czy koncerty z cyklu ”Rzeka Muzyki” przyciągają co roku do naszego miasta wielu turystów, którzy są zachwyceni Bydgoszczą i chętnie do niej wracają. Zatem zapraszam serdecznie do Bydgoszczy!

Nadchodzące wydarzenia/konferencje